15 listopada 2017

Mit: dieta niskowęglowodanowa uszkadza nerki


Czy dieta niskowęglowodanowa może uszkodzić nerki? To mało prawdopodobne. Wiele osób nadal uważa, że ​​dieta niskowęglowodanowa jest z konieczności bardzo bogata w białko, co może nadwerężyć nerki. Jest to mit oparty na dwóch nieporozumieniach.

Po pierwsze, dobrze sformułowana dieta niskowęglowodanowa ma wysoką zawartość tłuszczu, a nie białka. Ilość białka - oraz mięsa - powinna być umiarkowana, tak jak w większości diet. Nie ma żadnej korzyści z jedzenia nadmiernych ilości białka. Może to być nawet niekorzystne w diecie niskowęglowodanowej, ponieważ nadmiar białka ulega przekształceniu w glukozę, tak jak większość dietetycznych węglowodanów.Ponieważ dieta niskowęglowodanowa nie jest bogata w białko, cały "problem" kryjący się za tym strachem po prostu nie istnieje. 

Po drugie, osoby z prawidłową czynnością nerek mogą poradzić sobie z dużą ilością białka, bez obciążania nerek. Nawet jeśli ludzie będą jeść nadmierne ilości białka, będzie to problemem tylko wtedy, gdy ich nerki są już poważnie uszkodzone. Przykładem tego może być poważna niewydolność nerek, kiedy konieczna jest dializa. Zasadniczo, jeśli masz ciężką chorobę nerek i powiedziano ci, aby ograniczyć poziom białka, powinieneś to zrobić [1]. Ale to i tak nie przeszkadza w skutecznym stosowaniu diety wysokotłuszczowej. 

Podsumowując: jeżeli nie cierpisz na choroby nerek, nie ma powodu, aby martwić się nadmiernym spożyciem białka. I co najważniejsze, nie ma potrzeby, aby podczas diety niskowęglowodanowej spożywać nadmierne ilości białka . Dieta o niskiej zawartości węglowodanów jest odpowiednia dla twoich nerek.W rzeczywistości, obniżając wysokie stężenie cukru we krwi, dieta niskowęglowodanowa może tak naprawdę ochronić nerki przed jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń. Szczególnie w cukrzycy, kiedy niski poziom węglowodanów w diecie, czyli niższy poziom cukru we krwi, może oszczędzać nerki [2]. 

[1] https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/1743-7075-2-25
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8629624

Na podstawie dietdoctor.com

5 komentarzy:

  1. Dieta Dukana doprowadziła mnie do dny moczanowej. Po paru latach mogłam odstawić leki i jest ok. Obecnie czytam o diecie niskowęglowodanowej i trochę się obawiam mimo zapewnień w artykule, czy mogę na tę dietę przejść. Czy skoro raz miałam problem z kwasem moczowym, to ta dieta jest dla mnie ryzykowna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry,
      jeżeli ma Pani/Pan takie tendencje, proszę nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia białka, komponować dietę bogatą w warzywa i zdrowe tłuszcze oraz koniecznie unikać fruktozy - podejrzewa się ją o powodowanie dny (soki, napoje słodzone, przetworzona żywność, piwo i alkohol, a czasem nawet owoce mogą być problematyczne).

      Usuń
  2. Świetny artykuł - cieszę się, że obaliłaś ten mit...

    OdpowiedzUsuń
  3. Skoro już mowa o ciekawostkach na temat jedzenia i różnego rodzaju diet, to ja od siebie polecam stronę https://www.herbapol.com.pl/aktualnosci/zdrowe-produkty-sa-zawsze-zdrowe gdzie znajdziecie przydatne informacje na temat zdrowego jedzenia. Temat jest ciekawy, więc warto na chwilę się zatrzymać.

    OdpowiedzUsuń