Pytania i odpowiedzi

Jak dieta może leczyć?


Wiele współczesnych chorób jest dietozależnych, to znaczy, że u ich podłoża leży złe odżywianie. Dlatego w większości przypadków chorób cywilizacyjnych (nadciśnienie, cukrzyca, bóle stawów, otyłość, zły profil lipidowy krwi, bezpłodność o nieznanej przyczynie) i codziennych dolegliwości (zmęczenie, bóle głowy, bezsenność) wystarczy zastosować zdrowe żywienie i w perspektywie pozbyć się sterty leków ze stolika nocnego. Spróbuj przez 4 tygodnie i sprawdź czy działa.

Co to właściwie jest "zdrowe żywienie"?


Zdrowe żywienie to wyeliminowanie szkodzących Ci produktów i wprowadzenie do diety odpowiednich ilości prawdziwego jedzenia, o wysokiej wartości odżywczej. Bez głodu. Zdrowe żywienie prowadzi do poprawy samopoczucia, ogólnego zdrowia i w dalszej perspektywie może wyeliminować wiele schorzeń. Zdrowe żywienie zapewni Ci smukłą sylwetkę.

Jaką dietę proponuje Instytut Zdrowego Żywienia?


Trwała poprawa zdrowia i sylwetki wymaga zmiany stylu życia. Nasza dieta nie trwa tydzień czy dwa - to sposób odżywiania, który powinieneś stosować całe życie! Stosujemy się do zaleceń ograniczających spożycie węglowodanów i przede wszystkim przetworzonych produktów, a wprowadzających prawdziwe, świeże jedzenie. Bazujemy na najnowszych odkryciach naukowych i modyfikujemy zalecenia indywidualnie dla każdego pacjenta.

Skąd to wszystko wiadomo?


Oto lista aktualnych badań naukowych, pochodzących z renomowanych ośrodków badawczych, które dowodzą, że dieta proponowana przez Instytut Zdrowego Żywienia jest najzdrowszą i najskuteczniejszą metodą zyskania zdrowia i pięknej sylwetki. Prawie codziennie pojawiają się nowe!


Badania (klik!)

Ciekawe książki po polsku:
"Dieta bez pszenicy" William Davies
"Paleo dieta" Robb Wolf
"Zespół psychologiczno jelitowy GAPS" Natasha Campbell-McBride

Dlaczego nie muszę ćwiczyć aby schudnąć?


Skuteczność ćwiczeń w procesie chudnięcia jest mocno przeceniana. Ćwiczenia fizyczne o umiarkowanym natężeniu przyśpieszą spalanie tkanki tłuszczowej w niewielkim stopniu. Aby mieć efekty, trzeba pracować bardzo ciężko. W procesie chudnięcia najważniejsza jest dieta - trwała zmiana nawyków żywieniowych. Oczywiście - aktywność fizyczna jest ważna dla ogólnego zachowania zdrowia i dobrej formy, dlatego warto być aktywnym, ale niekoniecznie żeby schudnąć.

Ile jajek dziennie mogę zjeść?


Według aktualnej wiedzy, cholesterol spożywany z jedzeniem, także ten zawarty w jajach,  nie wpływa znacząco na jego poziom we krwi. Jajka to jeden z najzdrowszych pokarmów. Możesz jeść ich dowolną ilość.

Jak najskuteczniej schudnąć?


Postaw na dietę ograniczającą węglowodany. Węglowodany (cukry proste i złożone) wpływają na poziom insuliny - hormonu magazynującego tłuszcz, odpowiedzialnego za przybieranie na wadze. Nadmiar węglowodanów nie jest korzystny dla zdrowia. Zamień je na prawdziwe, nieprzetworzone jedzenie jak warzywa, zdrowe tłuszcze, ryby i mięso, a potrzebnych węglowodanów dostarczysz sobie w postaci warzyw i niektórych owoców.

Jak najszybciej poprawić swoją codzienną dietę?


W pierwszej kolejności zrezygnuj z cukru, słodkich napojów (soki również są pełne cukru) i słodyczy. Jeżeli się odchudzasz lub cierpisz na choroby autoimmunologiczne - postaraj się jak najbardziej ograniczyć wyroby z mąki - chleb, makaron, przekąski. Unikaj też rafinowanego oleju roślinnego, o zbyt dużej zawartości prozapalnych kwasów omega-6. Odstaw margarynę i wszystkie produkty wysoko przetworzone! Nie bój się tłuszczu zwierzęcego (masło, smalec), oliwa z oliwek również jest dobrym wyborem (tylko na zimno). Gotuj w domu. Postaw na prawdziwe jedzenie, jakie jadły nasze babcie.

Czy mogę pić alkohol?


Najlepiej jest ograniczyć alkohol do minimum. Jeżeli zdecydujesz się napić, najlepszym wyborem będzie wytrawne wino lub czysty alkohol, taki jak wódka (np. z wodą i cytryną). Nadmiar alkoholu może negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi. Jednak okazjonalne wypicie drinka nie powinno mieć negatywnych skutków zdrowotnych. Po prostu żyj swoim życiem!

Czy tłuszcz nasycony jest niezdrowy?


Tłuszcz nasycony, obecny w produktach pochodzenia zwierzęcego, przez wiele lat uznawano za przyczynę zawałów i chorób cywilizacyjnych. Tymczasem nie dowodzą tego żadne solidne badania. Według aktualnej wiedzy, spożywanie nieprzetworzonego mięsa i tłuszczów nasyconych (np. masło) nie wiąże się z żadnym ryzykiem chorób. Wykazano za to szkodliwość rafinowanych olejów roślinnych i najlepiej zastąpić je masłem klarowanym (lub olejem kokosowym, a nawet smalcem).

Czym słodzić?


Cukier należy bezwzględnie odstawić (chyba, ze nie mamy żadnych problemów zdrowotnych i używamy go mało). Co do słodzików - nie są zalecane, ponieważ mogą utrwalać uzależnienie od słodkiego. Jednak, jeżeli zdecydujesz się dosładzać, prawdopodobnie najlepszym wyborem jest erytritol. Jeżeli się nie odchudzasz - używaj miodu, jest odpowiedni nawet dla osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Czy na diecie niskowęglowodanowej nie zakwaszę organizmu?

Nie jest to możliwe. Kwasica ketonowa to bardzo poważny stan, do którego może dojść w przypadku cukrzycy typu I, kiedy trzustka nie działa poprawnie. Często mylona jest z ketozą - naturalnym stanem wykorzystywania przez komórki organizmu kwasów tłuszczowych, zamiast glukozy. To zupełnie niegroźne i zdrowe, poza tym - trudne do osiągnięcia. Dieta niskowęglowodanowa nie jest dietą bez węglowodanów, po prostu ograniczamy ich nadmiar, powszechny we współczesnej diecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz