12 stycznia 2020

8 kluczowych suplementów diety dla zdrowia - oto dlaczego warto je rozważyć

Jeżeli na co dzień odżywiasz się według oficjalnych zaleceń oraz kupujesz przetworzone jedzenie (mrożona pizza, czipsy, gotowe dania, pierogi i kluski), a bułka z serem w biegu to Twoje typowe śniadanie - zapewne masz niedobory ważnych składników odżywczych. Zatem rozważ zainwestowanie w pewne suplementy. Albo zadbaj o dietę.





Typowe niedobory składników odżywczych i minerałów nie zabiją cię z dnia na dzień. Problem z niedoborami polega na tym, że możesz czuć się kiepsko, albo nie odczuwać większych dolegliwości, ale kiedy zależna od niedoborów choroba się już rozwinie - będzie za późno, a czasu nie cofniesz o 20 lat i nie powiesz sobie: trzeba było to zrobić!

Kiedy zaczniesz drążyć temat - przeglądać literaturę medyczną, ale nie pisma ilustrowane i popularne portale - znajdziesz wiele badań, które nie zalecają stosowania żadnej suplementacji. Jednak kiedy wczytasz się w szczegóły, zauważysz, że zazwyczaj podczas badania podawano bardzo niskie dawki suplementu albo w nieprzyswajalnej przez człowieka formie. Prawdziwe, wartościowe badanie powinno wyglądać następująco: odpowiedni, niedoborowy suplement, w odpowiedniej formie, w odpowiedniej ilości, przez odpowiednio długi czas. Nie ma takich badań (masz - proszę o linki).

Oto 8 podstawowych suplementów diety o udowodnionym działaniu:

1. witamina D3


To prekursor hormonów, którego w naszej szerokości geograficznej każdy ma za mało - D3 wytwarzana jest pod wpływem promieni słonecznych padających na skórę. Odpowiada za tysiące reakcji w organizmie. Prawdopodobnie zapobiega infekcjom, możliwe że stwardnieniu rozsianemu (badania obserwacyjne) i nawet nowotworom - różnych badań są tysiące. Zaleca się suplementowanie 2000 standardowych jednostek (IU) dziennie. Aby mieć pewność co do ilości, można wykonać badanie (“25OHD3”) na zawartość witaminy D3 (poniżej 35 ng/ml to bardzo źle!) i wtedy z pomocą lekarza dokładnie dopasować dawkę. Badania podają, że zawartość witaminy D we krwi powyżej 50 ng/ml (inne podają 150 ng, w każdym razie nie przesadzaj z dawką, 5000 jednostek jest najprawdopodobniej bezpieczne dla większości osób) nie jest wskazana - zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca i wyciąga wapń z kości, ALE tylko przy niedoborze jednocześnie witamin K2 i A - warto suplementować to wszystko jednocześnie, są takie preparaty.

2. witamina K2


Jak mówi dr Ken D Berry - gdyby każdy brał codziennie witaminę D z witaminą K2, prawdopodobnie osteoporoza by nie istniała. Zalecana dawka to 100-200 mcg dziennie - pomoże wzmocnić kości, zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej. Warto dołączyć witaminę A i zestaw B - wszystko razem działa w grupie.

3. magnez


Zalecana dzienna dawka to 250-500 mg w formie mleczanu, cytrynianu lub glicynianu, najlepiej na wieczór, bo można poczuć się lekko “zakręconym” oraz wielu osobom pomaga na bezsenność. Jeżeli dokuczy ci rozwolnienie - zastosuj cytrynian zamiast glicynianu. Magnez dobrze wchłania się przez skórę - możesz zamiast suplementu wsypać do kąpieli szklankę soli epsom i poleżeć z 20 minut. Jeżeli w badaniu krwi wyjdzie niedobór - jesteś już w wielkim kłopocie (niepokój, lęki, zwiększona toksyczność metali - prawdopodobnie). Poziom tego mikroelementu jest ściśle kontrolowany, nie czekaj na niedobory.  Wysoką zawartość magnezu znajdziesz w ciemnej czekoladzie, wodorostach, nasionach dyni, orzechach, szpinaku, łososiu, wołowinie, brokułach i solach magnezowych do kąpieli.

4. kwasy tłuszczowe omega-3


Niedobór może być przyczyną chorób autoimmunologicznych, kwasy omega-3 łagodzą ich objawy - obniżają poziom stanów zapalnych w organizmie. Najlepiej stosować 2 g omega-3 dziennie z ryb, w postaci diety lub tranu. Źródła roślinne (olej lniany) to lepsze niż nic, ale jest to nieco inna postać kwasu, która niewydajnie przekształca się w potrzebne nam do budowy mózgu DHA. Kwasy te powiązane są z polepszeniem stanu we wszystkich chorobach cywilizacyjnych, zaczynając od nadwagi, a na chorobie Alzheimera kończąc. Konieczne przy alergiach!

5. koenzym Q10 (ubichinon)


Jeżeli zażywasz jakieś leki - na cukrzycę, statyny na cholesterol, na nadciśnienie i inne - wszystkie one obniżają poziom koenzymu Q10. Dlatego na każdą tabletkę leku dobrze jest przyjąć 100 mg suplementu. Pomaga przy zmęczeniu, braku odporności, słabej koncentracji, kłopotach z potencją (plus cynk, kwas foliowy i selen), chorobach serca.

6. cynk


Często w starszym wieku masz przytępiony zmysł smaku i powonienia - to może być niedobór cynku. Jeżeli jesteś mężczyzną i zależy ci na odpowiednim poziomie testosteronu - stosuj cynk. 300 enzymów potrzebuje cynku, na przykład do trawienia białek, a enzym dehydrogenaza alkoholowa - rozkłada alkohol. Ważny do prawidłowego działania insuliny (cukrzyca). W badaniach krwi niedobór pokazuje za niskie ALP. O cynk szczególnie muszą dbać wegetarianie, ponieważ najlepszym jego źródłem jest mięso, ale też orzechy i owoce morza. Odpowiednia dawka to 25-50 mg dziennie.

7. zestaw witamin B


Kiedy nasza dieta jest oparta na roślinach lub jest słabej jakości, przy stosowaniu leków na zgagę, przeciwbólowych, przy chorobach zapalnych jelit - warto stosować suplement, tzw. B-komplex - pełny zestaw witamin z grupy B. Zwróć uwagę, aby w takim zestawie znaleźć 1000 mcg witaminy B12.

8. probiotyki


Sok z kiszonek i domowy jogurt. Można kupić suplement: ze szczepami Lactobacilli i Bifidobacteria, im więcej szczepów tym lepiej. Odpowiednia flora bakteryjna jelita to zdrowe jelita, a zdrowe jelita to pierwsza zapora dla szkodliwych substancji z pożywienia oraz dla produkowanych przez bakterie toksyn oraz korzystnych substancji, które przenikają lub nie do krwi.

Źródła:
AL Gittleman, DR Nunziato „Jedz tłuszcze i chudnij”, Warszawa 2001
Ihnatowicz, Ptak “Rozszyfruj swoją krew”, Warszawa 2019
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz